Július elsejétől új szelek fújnak a kézilabdában, azaz inkább a bírók fújnak új szabályok szerint. A változtatások a riói olimpián debütáltak élesben. No, de nézzük meg pontosan mik is ezek az új szabályok.
Passzív játék
Az egyik legnagyobb változást a passzív játék megítélése hozza: ezentúl ugyanis, ha a játékvezető felteszi a kezét, a támadó csapatnak maximum hat passzra van lehetősége, a lövés előtt. A passzok számolása sohasem indul újra, még szabálytalanság, vagy blokkolt lövés esetén sem.
Ezzel a húzással borítékolható, hogy passzív jelzés esetén kevesebb góllal befejezett támadást fogunk látni, mint korábban, de az is valószínű, hogy az igazságtalanságok száma is esik majd. Hiszen a játékvezetők ezentúl nem hagyhatják egyik-másik csapatot tovább támadni, legalábbis akkor nem, ha már jelezték a passzívot. Kíváncsian várjuk, hogy ez a változtatás mennyire hoz majd egységes szemléletet a játékvezetőknél a passzív játék, amúgy elég szabad értelmezésében.
Kék lap
Az új szabályoknak köszönhetően a játékvezetők a sárga és a piros lap mellett egy kék lappal is gazdálkodhatnak. Ez csak a legszigorúbb szabálytalanságoknál kerül majd elő. A kék lapot, csak a piros után lehet felmutatni egy játékosnak, és ez esetben a játékvezetőknek kötelező jelentést írniuk az esetről, ami később a fegyelmi bizottság elé kerül.
Utolsó fél perc
Mivel a játék nagyon felgyorsult az utóbbi időben, és az erőviszonyok egyre kiegyenlítettebbek lettek, ezért az utolsó egy percre vonatkozó szigorú előírásokat a jövőben csak az utolsó fél percben alkalmazzák. Ebben a periódusban egyébként a szándékos szabálytalanságért nem csak kizárás jár, hanem a vétlen csapat büntetőt is dobhat.
Ápolás
Egy másik változás, hogy nem folytathatja a mérkőzést az a játékos, akit a pályán kell ápolni. Neki a labdarúgáshoz hasonlóan el kell hagynia a játékteret, és csapat következő három támadásánál nem is léphet pályára. Kivételt képez ez alól, ha a kapust dobják fejbe, és őt kell ápolni, valamint azok az esetek is, amikor a szabálytalankodó játékos sárga lapot, vagy kettő perces kiállítást kap. Ilyenkor az ápolásra szoruló játékosnak nem kell elhagynia a pályát.
Megkülönböztető mez
Július elsejétől nem kötelező a megkülönböztető mez, annak a játékosnak, aki a kapus helyett beugrik támadásban. Igaz, ebben az esetben senki sem léphet be a hatoson belülre, hogy védjen. Ha mégis megteszi ezt valaki, akkor az ellenfél büntetőt dobhat.
Ezek a legfontosabb szabályváltozások az új idény előtt. Szeptember közepén választ kapunk arra, milyen hatással lesznek a játékra.